сряда, 30 октомври 2013 г.

Празнувай тишината с Шри Шри Рави Шанкар

НАВИЦИ*



Как можеш да се отървеш от васаните – впечатленията? Това е въпрос, който стои пред всички, които желаят да се освoбодят от лошите навици.



Искаш да се отървеш от лошите навици, понеже ти причиняват болка и те ограничават. Навиците те задушават, когато в живота няма жизненост или енергичност. Природата на васаните е да те притесняват или ограничават, а стремежът да бъдеш свободен е природата на живота. Животът жадува да бъде свободен, а когато душата не знае как да е свободна, тя се скита през преражданията, жадувайки за свобода.

Навиците се преодоляват чрез обети, или самяма. Всеки е надарен с малко самяма. Когато твоята жизнена сила има посока, тогава можеш да се издигнеш над навиците чрез самяма.

Когато умът е обзет от безполезните мисли на лошите навици, могат да се случат две неща. Първо, всичките ти стари модели на държание изплуват и се чувстваш обезкуражен. Самообвиняваш се и мислиш, че не си напреднал. 


Второ, виждаш навиците като възможности за самяма и се чувстваш щастлив. Без самяма животът не ще бъде щастлив и освободен от страдание. Знаеш, че не би трябвало да ядеш три порции сладолед, защото ще ти стане лошо. Самямата предотвратява подобно угаждане.

Обетът трябва да е за определен период и да се направи в добре обмислено време и място. Да предположим, че някой има навик да пуши и си казва: “Ще спра цигарите”, но не може. Той би могъл да положи обет за 90 дни. Ако имаш навик да ругаеш и псуваш, дай обет да не използваш лоши думи 10 дни. Не давай обет за цял живот; ще нарушиш обета си веднага. Ако се случи да го нарушиш, преди времето да е изтекло, не се притеснявай. Просто започни отново. Постепенно увеличи времетраенето, докато обетът стане твоя природа.

Всички онези навици, които те притесняват, които ти причиняват болка – обвържи ги в обети, в самяма.



* Да празнуваш тишината - Шри Шри Рави Шанкар, фондация Изкуството да живееш

понеделник, 28 октомври 2013 г.

Шри Шри Рави Шанкар преди световния рекорд на гинес с 333 каба гайди | Изкуството да живееш

Фондация Изкуството да живееш посрещна своя основател Шри Шри Рави Шанкар в София със специален концерт от 333 гайди в НДК на 16 май. Той изнесе лекция за човешките ценности и живота без стрес и агресия. Рави Шанкар връчи наградата Human Values Award ("Наградата за човешки ценности") на петима дейни българи, сред които Ирина Бокова, генерален директор на UNESCO, и Йоана Томова, управител на издателство "Просвета" и издателство "Прозорец".


През април 2009 г. Шри Шри Рави Шанкар посети България за първи път. Той проведе семинар "Йога и мъдрост за здраве и щастие" в препълнената зала 1 на НДК и бе приет от различни правителствени представители. Тази година Рави Шанкар ще има официална среща в Народното събрание с г-жа Цецка Цачева и народни представители на България.

Специално за "Дневник" Шри Шри Рави Шанкар даде интервю, в което говори за дейността на фондацията  и медитацията. Интервюто е направено преди събитието.

Как действа медитацията? Какво се случва с тялото и ума?
- Умът и тялото са взаимно свързани. Ако умът е напрегнат, тялото също се напряга. Когато тялото се отпусне, умът освобождава всичкия си стрес. Използването на медитативни техники ти позволява съзнателно да се отпуснеш, заредиш с енергия и разшириш. Медитацията помага да подобрим възприятието, самонаблюдението и креативността си.

Много работещи се страхуват, че няма да имат време за медитация, че е загуба на време. Наистина ли е така?
- Това е невежество. Всъщност медитацията прибавя време към живота и подобрява неговото качеството.

Много хора се притесняват, че няма къде да медитират, че ще им се подиграват...
- Това беше преди 30 години, когато започнахме. Ако хората все още го правят, те не са в крак с времето. Днес медитацията е станала модерна и всички интелигентни хора открито я признават, подкрепят и разпространяват.

Всеки ли може да медитира? Трябва ли да имаш дълбок интерес към духовното, за да медитираш?
- Не. Всеки може да медитира. Не е нужно да вярваш в някаква концепция, философия или дори религия.

Могат ли медитацията и дишането да помогнат на човек да преодолее зависимостите от цигари, алкохол и храна?
- Да, установили сме го при стотици хиляди хора.

Вашите упражнения по дишане помагат ли на бивши пушачи да прочистят гърдите си?
- Разбира се! Всъщност те помагат на много хора да излязат от пристрастяването.

Някои хора ви критикуват, че взимате пари за знание, което би трябвало да е безплатно. Как бихте коментирали това?
- Провеждаме курсове, а не религиозни лекции, които би трябвало да са безплатни. Ние сме образователна благотворителна организация. Благотворителните организации би трябвало да правят благотворителност, а тя не се случва от празна паничка. Ние преподаваме и имаме приходи, и след това правим благотворителност.

Как се става духовен учител? Учи ли се?
- Да. Чистото сърце, безкористната служба към обществото, широкият поглед и способността да приемаш критика са нещата, които правят духовния учител.

Как учителят избира мантрата за медитацията? Има ли правила или е въпрос на интуиция?
- Ние обучаваме учителите как да почерпят от тази интуиция.



Каква е връзката на фондацията "Изкуството да живееш" с движението по трансцедентална медитация? Вашата медитация се основава върху метода на трансцеденталната медитация (ТМ), нали?
- Категорично не. Нямаме никакви връзка с ТМ движението освен факта, че съм прекарал няколко от юношеските си години с Махариши Махеш Йоги и бях част от ведическите научни изследвания. Не съм съгласен с всичко, което ТМ движението казва и прави. Въпреки това имат много добра техника, базирана на ведическото знание.

Много хора смятат, че медитацията е опасна, че "може да не се върнеш", че тя предизвиква страх и депресия.
- Това е пълно невежество. Медитацията те прави независим и те кара да се замислиш за себе си, без да си сляп последовател на някоя религия или секта. Тя ти дава свобода да направиш стъпка назад и да рефлектираш върху себе си и приоритетите си. Медитацията прави човек търсач на истината и позволява на търсещия да открие истината.

петък, 25 октомври 2013 г.

Шри Шри Рави Шанкар в София

Източник БНТ



Шри Шри Рави Шанкар - номиниран 3 пъти за Нобелова награда за мир, основател на най-голямата в света хуманитарна организация, вече е в София. Наш екип го посрещна първи на летището. 

Шри Шри Рави Шанкар, известен още като анти стерс гуруто на света, в момента говори пред препълнената зала номер 1 на НДК, където след малко 333 гайди ще свирят в негова чест и така ще поставят рекорд на Гинес. След това той ще връчи наградата за човешки добродетели в служба на обществото. Сред петимата наградени е и наш човек от БНТ - журналистката Даниела Кънева.

Идва от Северна Америка с презокеански полет. За последния месец е бил в 14 страни и 20 града. За обикновениет хора от всички раси и религии той е антистрес гуруто на света. Над триста милиона, в това число и 20 хиляди души у нас, се докосват до изчистената му мъдрост. Неговата Сударшан крия - древното учение йога в авангарден съвременен прочит, носи намаляване на отрицателната енергия на клетъчно ниво.

БНТ: - Минаха три години, всичко толкова се промени, какво послание ни носите сега?

Шри Шри Рави Шанкар: - Искам да ви донеса свобода от стреса и насилието. Обществото ни би трябвало да напредва към мир, щастие и човечност.

БНТ: - Това възможно ли е в този напълно объркан свят?

Шри Шри Рави Шанкар: - Не мисля, че трябва да виним света, но имаме нужда от повече здраве и щастие днес.


Шри Шри Рави Шанкар: - Тук не става въпрос за вярване, това е факт. Просто се вижда, че с тази мъдрост, познание, дихателните упражнения и техники, на които ги учим, хората стават по-добри.

Шри Шри Рави Шанкар е убеден, че природните и други катаклизми в света ще отворят път за начало на по-извисено и духовно съществувание на човека. Той отрича Апокалипсиса през 2012, благослови зрителите на "По света и у нас". Очаква да сме по-добре и по-добри. Смята, че България може да носи добра енергия и дори да помага на другите.

сряда, 23 октомври 2013 г.

Изследвай пълния си потенциал с медитация и Изкуството да живееш

 Да си спокоен в днешното динамично ежедневие става все по-трудно. Изчистването на съзнанието е също толкова важно, колкото и ежедневната баня. Дори може да бъде и толкова лесно - чрез медитация. Достатъчно е веднъж на ден да презаредиш батериите, за да се чувстваш отпочинал и готов за действие. Редовното практикуване на медитация помага на ума да остава спокоен през целия ден.

Медитацията разкрива пълните ти възможности

Тялото ни се състои от милиони частици, които са способни да поемат цяла безкрайност. Първичните нужди от храна, сън, светлина са само първото ниво на природния ни потенциал. Медитацията ни позволява да се впуснем в дълбините на собствената си същност.

Как медитацията действа на тялото?

Всяка телесна клетка е изпълнена с ‘прана’ - тялото усеща тези чисто физиологически промени - колкото повече ‘прана’ има в организма, толкова повече се изпълваме с радост.
Изграждането на организма с медитация е съвсем нормално - медитацията не вреди, а напротив - човешкият организъм може да бъде подсилен само с няколко минути медитация на ден.
Според Шри Шри Рави Шанкар хората са родени със способността да живеят в състояние на медитация. Някои го наричат по-високо състояние на съзнанието, а Шри Шри Рави Шанкар го нарича нормално състояние на съзнанието.
Медитирането всеки ден може да помогне като освен , че спира навлизането на стреса в организма, тя спомага за освобождаване на натрупания стрес.
  Медитацията ще успокои ума ви, а след това можете да продължите с ежедневните си дейности. В началото да останеш спокоен, но с практиката става все по-лесно. Медитацията ни учи да живеем в настоящия момент с цялата му дълбочина и само няколко дни практика може да подобри качеството на живот.

За да научиш повече за курса Изкуството на медитацията на Фондация Изкуството да живееш, се свържи с нас: info@artofliving.bg 




Провери датите за предстоящите курсове на нашия сайт: http://www.artofliving.org/bg-bg

понеделник, 21 октомври 2013 г.

Константин Драгов за Сударшан крия

"Уникалната дихателна техника Сударшан крия просто издуха семейните ми проблеми", твърди инженерът по образование
В България само двама са учителите на древната индийската практика Сударшан Крия, основана на тайнствените ведически знания - това са полякът Кшиштоф Мартин Чехович и българинът Константин Драгов. Преди 25 години индийският гуро Шри Шри Рави Шанкар започва масово практикуване на Сударшан Крия, която включва - йога, медитация и мощни дихателни техники. Той обучава учители, които изпраща по петте континента. Те на свой ред обучават други и така се стига до възможните четири нива в обучението на чудотворната древна техника Сударшан крия. Посветени обаче твърдят, че още след завършването на първото ниво на обучение реално с хората започват да настъпват чудеса!
На 18 февруари на летище близо до индийския град Бангалор 2,5 милиона души от цял свят, практикуващи Сударшан Крия, йога и ведическите техники, ще медитират едновременно. Такава масова медитация досега светът не познава, затова актът директно влиза в книгата на Гинес. От България за Индия ще заминат 50 човека. Трийсет от тях са от Стара Загора предвождани от учителя по Сударшан Крия и древни ведически знания Константин Драгов, който се съгласи да “посвети” читателите на "Женски Тайни" в чудесата на древните ведически практики.



- Какво е Сударшан Крия? - Това е уникална дихателна техника, която пречиства тялото от стреса.

- Кое е уникалното в това дишане - Сударшан Крия? Знаем, че йогите дишат с нос - вдишваш през него, задържаш в дробовете и издишваш през устата?
 - Това, за което говорите, е обикновена “Прана Яма”. “Прана” на санскрит означава енергия, а "яма”- насочване. Сударшан Крия не е просто техника, а нещо много повече от това. Основана е на древните ведически знания и е цяла философия. Сударшан Крия - техниката на дишането, заложена при нас, се базира на точно определени ритми - такива, каквито ги има в самата природа и съответно в цикъла на човешкото тяло. Основана е на естествения биоритъм - така както в определен момент огладняваме, в друг ожадняваме, в трети ни се доспива. Има и ритъм на нашите емоции. В определени моменти на деня имаме едни емоции, в друг момент - други. Има ритъм и на мисленето - мозъчните вълни, които излъчваме. Има ритъм и на нашата най-вътрешна природа - душата ни.

- Какво става при дишането, наречено Сударшан Крия?
 - На практика токсините и нечистотиите на клетъчно ниво се отделят от тялото и следват редица физични и психични процеси, които хармонизират нашия мир. Това става абсолютно несъзнателно за човека, но осезаемо след изключително кратко време за практикуващия Сударшан Крия. Това е сбор от древни техники, пригодени за съвременния начин на живот, които, повтарям, несъзнателно за човека, който ги практикува, водят до лечение на нервната и на имунната му системи. Научно установено е, че Сударшан Крия намалява кортизола, който е хормонът на стреса, намалява силно и холестерина и кръвната лактоза. Увеличава мощно имунната защита; издухва токсините от организма, изчезват хроничните депресии и стреса, подобрява мощно мозъчната дейност.



- Какви промени настъпват в духовно отношение при Сударшан Крия?
 - В Косово например е правен курс непосредствено след войната там. В курса е имало мюсюлмани и християни, които са избивали едни други семействата си по време на войната. След завършването обаче на курса по Сударшан Крия става истинско чудо. В началото курсистите са от двете страни на залата - вляво мюсюлманите, а вдясно християните. След няколко часа обучение групата се събира в средата и всички започват да се прегръщат братски. Правителството на Косово взема решение и спонсорира първото ниво на курса, като задължава всеки здравен работник да изкара тази древна ведическа практика. Това е чудото, което прави Сударшан Крия с хората - очовечава ги, гони демоните от тях, топи страха и стреса им. Също и след атентата на кулите-близнаци в Манхатън много хора от преживелите ужаса на терористичния акт успешно продължават живота си напред благодарение на чудото от първото ниво, което изкарват на Сударшан Крия.

- Освен дишането Сударшан Крия какво още се включва в първото ниво на курса при вас?

- Включава се още йога Асани - физически упражнения за разтягане, медитации водени от учителя. Включва и древни ведически процеси за пречистване и усъвършенстване на участниците в курса и други техники от древното знание.

- Тези източни учения не са ли нещо като сектите?
 - Не, те нямат нищо общо с религията. Това са просто древни знания. Хора от всякакви религии и вероизповедания по света практикуват Сударшан Крия.

- Вие къде учихте тези древни техники?
 - В Америка. Бях студент в Трюманския щатски техтнически университет. После учих и в Калифорнийския университет в Бъркли, където техниката се преподаваше от специален учител. Зъвърших всички необходими нива за учител. В Трюманския университет първо попаднах на един такъв тридневен семинар, който всички студенти трябваше да изкарат задалжително. В началото нямах никакъв интерес, но бях изключително впечатлен от техниките, които исках да правя просто за себе си. Нямах никакво намерение, нито и през ум ми бе минавало да ставам учител. Но ето, че още след завършването на първото ниво с мен станаха невероятни промени. Бях натрупал огромно напрежение покрай изпитите и в личния си живот. Носех тежки семейни проблеми на гърба си още от България и просто не бях на себе си от напрежение - талази от негативна енергия ме тресяха. Но след курса за броени дни сякаш някой ги “издуха” от мен и следа даже не остави. Не можех направо да се осъзная какво става! Като дете имах неотразимо чувство за хумор, което смятах изгубено веднъж завинаги, а с години бях забравил да се шегувам, дори да се усмихвам. Но ето че и чувството ми за хумор отново ме превзе. Тревогите ги нямаше, стопиха се, изчезнаха. Запаметявах с лекота лекциите си. Наизустявах огромни пасажи с текстове и при това с лекота и разбиране. Беше станало чудо с мен. Просто бях нов човек. И това буквално беше очевадно и за родителите ми и за приятелите ми, щом наскоро (тогава) се върнах в България - беше през 1998 година. И едните, и другите ме питат: “Какво е станало с теб? Ти си коренно различен човек! Даже изглеждаш и физически по друг начин? Казвай, какво има?!” А аз практикувах вече Сударшан Крия и медитация само по няколко минути на ден. Като време - не повече от това отделях на ден за тези техники, просто го правих за себе си. Така взех решение да продължа напред. Върнах се в Америка и успоредно с образованието си по строително инженерство завърших и нивата за учител на тази древна индийска практика. Вече от две години съм в България, работя като проектант, но в сбободното си време, което е петък вечер, събота и неделя, водя на абсолютно доброволни начала курсовете първо ниво на тези древни практики, адаптирани към всекидневния начин на живот. Правя го в Стара Загора, пътувам и до София, Шумен, Варна, Русе, Пловдив.

Източник  БЛИЦ

четвъртък, 17 октомври 2013 г.

Какво сготвиха в Шумен с Аюрведа и Изкуството да живееш

Повече енергия, ясен ум и балансиран живот?

Чудили ли сте се, защо понякога след хранене лягаш на дивана и след това нямаш сили да станеш? Или защо друг път имаш милиони мисли в главата си и не можеш да се отпуснеш? Може би се чувстваш прекалено неспокоен или пък те е обхванала свръхдоза мързел.
Добрата новина е: ти можеш активно да повлияеш на това, как се чувстваш.

Различните храни предзвикват различни настроения.

С други думи, ние можем да се храним щастливо, трескаво или тежко.



Тази година, фондация Изкуството да живееш имаше честа да посрещне изключителния аюрведичен готвач Уейн Федърстоун

Изкуството да живееш оргазнизира аюрведичен готварски курс в три града в България, на който участниците имаха възможност да се запознаят с Изкуството да живееш чрез аюрведа. Вижте какво споделиха някои от участниците в аюрведичния готварски курс в гр. Шумен!


"Научих, че много от аюрведичните принципи могат да се приложат на практика и това да помогне за сегашното и бъдещото ми здравословно и психическо състояние"
 Алекс


"Забавно поднесено, полезно за всеки, който се грижи за здравето си и удоволствие от вкуса на приготвената храна. Добро въведение в Аюрведа готвенето и получих добра основа за самообразоване и развитие. С благодарност към аюрведичния готвач Уейн Федърстоун!"
Пламен
 
 
 "Всеки от нас е различен. Мисли различно. Вижда различно. Усеща различно. Всеки от нас има различен начин на живот и различен вкус към храната. Никой обаче не се замисля с какво и как точно приготвя храната си. Никой не вижда и не осъзнава това, с което се храни. Малко хора водят и здравословен начин на живот. На аюрведичния готварски курс научаваш не само коя храна е полезна, защо е полезна, но научаваш и начина, по който да я приготвяш. Научих, че времето и хората, с които споделяш са много важни неща. Аюрведа може да те научи не само кое е полезно, но и защо е полезно и как да го приложиш.
Първолетa

вторник, 15 октомври 2013 г.

Бъди състрадателен към нещастните хора


Какво да правим с нещастните хора? Ако се държиш приятелски с тях, какво се случва? Ти също ставаш нещастен. Така че той казва не се дръж приятелски с нещастните хора, но имай състрадание към тях. Втората bhāva, която той ни дава е Karuna.
Към хората,които страдат, имай съчувствие исъстрадание, но недей да търсиш приятелство, защото то ще те повлече надолу към нещастието. Ти си нещастен и те са нещастни. Няма да бъдеш полезен и да успееш да им помогнеш. Разбираш ли какво ти казвам? Ако мислиш, че трябва да споделиш нещастието на твоите приятели, го направи. Тогава ти ще можеш ли да споделиш твоето щастие с тях? Невъзможно. Така че, с нещастните хора не бъди приятел, а бъди състрадателен към тях. 



Разлика между състрадание и съжаление

Има разлика между тях. Схващаш ли я? Karuna - състрадание: бъди състрадателен към тях. Не казвай: „Ох, горкия, това лошо нещо не трябваше да ти се случва.” Знаеш ли, ние не знаем как да се държим с хора, които страдат. Ние засилваме убежденията им, казвайки им, че Бог е несправедлив. „Природата е толкова жестока с теб. Защо страдаш? Охх, горкия!” Ние дори ги тласкаме още по-надолу, повличаме ги в канала. Вместо да ги извадим от там, ние ги натискаме още по-надолу. Правим го несъзнателно, защото мислим, че те са нашите най-добри приятели.
Не. Не съжалявай хора, които страдат. Виж, има разлика между състрадание и съжаление.

 Съжалявайки ги, ти не ги дърпаш нагоре. Напротив, влачиш ги още по-надолу и повечето хора точно това правят. Те подхранват убежденията на страдащите (относно тяхната тъга) по пътя на ограничената логика на относителното им съществуване. Разбираш ли какво ти казвам? „Ох, каква огромна несправедливост ми се случи!” Те са нещастни и тръгват по пътя на самосъжалението и ти отиваш и им казваш: „ Ох, горкичкият! Ти си толкова нещастен! Това не трябваше да ти се случва.” Така че този човек си мисли „ Да, аз страдам.” Ти не му помагаш по никакъв начин да се събуди и да види Истината. Това е нищо. Много хора страдат дори и повече. Забелязвал ли си? Не ти казвам да отидеш и да им кажеш : „Това, за което страдаш, е нищо. Много хора имат много по- големи страдания от твоите.” Ще запалиш гняв във тях. Имай състрадание към хора, които страдат, но не и приятелство с тях. 



петък, 11 октомври 2013 г.

Всички желания са за щастие - Изкуството да живееш


ЖЕЛАНИЯ


Всички желания са за щастие. Това е целта на желанието, нали? Но колко често желанието ти те отвежда до целта? Замислял ли си се каква е природата на желанието? То просто означава утре, а не сега. Но радостта никога не е утре; тя е винаги сега.

Как би могъл да имаш желания, когато си радостен? И как би могъл да бъдеш истински радостен точно сега, когато имаш желания? Изглежда сякаш желанията водят към щастие, но всъщност не са в състояние да го направят. Ето защо желанието е мая – илюзия.

Как възниква желанието? Едно желание възниква при спомен от приятно преживяване или от минали впечатления. Едно желание би могло също да възникне при слушане. Събирането с определени хора или на определени места може да предизвика желания. Нечия чужда нужда или желание може да се прояви в теб като твое собствено желание. Когато някой е гладен, може да пожелаеш да го нахраниш, или ако някой иска да говори с теб, в теб може да възникне спонтанно желание да говориш с него.


Съдбата, или определено събитие, в което имаш отредена роля, може да предизвика желание, но ти няма да осъзнаваш причината за действията си. Например, един господин в Квебек, Канада, строил пътища и работил в една ферма 30 години, без да знае за какво – фермата е била предопределена да стане нашият Ашрам в Монреал, а пътищата, които той построил, са пътищата, които ние използваме днес.

Желанията възникват от само себе си, без да те питат. А когато се появят, какво правиш с тях? Ако кажеш, че не искаш да имаш никакви желания, тогава това искане се превръща в друго желание.

Ще ти подскажа: ако искаш да отидеш на кино, трябва да си купиш билет и да го дадеш на проверяващия. Ако задържиш билета, как ще влезеш? По същия начин, ако искаш да бъдеш приет в университет, трябва да попълниш молба за кандидатстване и да я предадеш. Не можеш да я задържиш.

Така, по пътя на живота, трябва да предаваш желанията си, а не да ги задържаш. Когато постоянно предаваш желанията си, тогава възникват по-малко желания.

Нещастни са тези, които продължават да желаят, а желанията им не се изпълняват. Малко по-щастливи са тези, чиито желания са изпълнени след дълъг период от време. По-щастливи са онези, чиито желания се изпълняват веднага щом възникнат. Най-щастливи са онези, които нямат желания, понеже те са удовлетворени дори преди да се е появило желанието.

сряда, 9 октомври 2013 г.

Освободи Ума си с Изкуството да живееш



Практиката сама по себе си достатъчна ли е? Патанджали казава: “Не”. Два вола дърпат каруцата. Двете колела, които я задвижват са абхиаса (практика) от една страна и вайрагия (безпристрастност) от друга. 




Какво е вайрагия?

Drishtanu shravikavishaya vitrush’asya vashikara sanjna vairagyam

Безпристрастността е състояние на господство насъзнанието, при което човек е свободен от жаждата за осезаемите, светски удоволствия. 
Йога Сутра на Патанджали 

Умът галопира към света на изкушенията. Ти просто бъди в тишина, затвори очи, отвори очи или прави нещо. Къде отива ума ти? Към зрението. Ти искаш да видиш нещо някъде.
Или умът препуска към сетивата - обоняние, вкус, звук и докосване. Забелязваш ли? Или препуска към нещо, което е чул. Никога не го е виждал, но е прочел някакви мисли. Жаждата за всяко едно от тези преживявания в ума, те отдалечава от настоящия момент.  
Вайрагия е когато, дори за няколко секунди, колкото и красив пейзаж да гледаш, ти казваш “В момента не ме интересува тази гледка”. Колкото и добра да е храната, ти казваш “Сега не е момента. Не съм заинтересован”.
Възвръщането на сетивата дори за няколко секунди, копнежът и жаждата за обектите наоколо, и след това  връщането обратнокъм Източника, това е вайрагия. Схващаш ли? Това е още едно основно изискване за медитация. Когато и да искаш да медитираш, умът ти трябва да е беспристрастен. Без безпристрастност, медитацията ти не е добра и не може да осигури почивката, за която жадуваш.


Умът ти е уморен, препускайки, и затънал в желания

Толкова е изморен. Просто погледни назад и виж колко много желания си имал. Те осигурили ли са ти почивка? Не. Те само са довели до още няколко желания и още няколко, които идвайки, дали ли са ти почивка? Не. Те само са ти дали повече, за да постигнеш повече и да се качиш на още една въртележка. Ти не си тук, а просто се въртиш в кръг. Нали знаеш, че въртележката има коне, но те не отиват никъде. Те просто се въртят в кръг на едно и също място.
Заседнал в тази илюзия, ти пътуваш мили, но не стигаш никъде. Това прави желанието с теб.
Но дори и тук има спор. “Мъдрецът е казал, че не трябва да имаш никакви желания; така че аз няма да желая нищо” е едното твърдение. Но казвайки, “Аз не искам да имам никакви желания” се превръща в още едно желание. Някои хора правят това, което си е чисто заобикаляне. Някои хора са на мисия да унищожат своите желания.